Mindenki másképp passzol össze
A HVG Pszichológia podcast-csatornáján új minisorozat indult Megyeri Zsuzsanna pszichológus-családterapeutával. A kétrészes műsor fókuszában a mozaikcsaládok állnak.
A HVG Pszichológia podcast-csatornáján új minisorozat indult Megyeri Zsuzsanna pszichológus-családterapeutával. A kétrészes műsor fókuszában a mozaikcsaládok állnak.
A napokban véget ért olimpián és paralimpián a világ legjobb sportolói mérték össze a tudásukat, mindenki készült a nagy megmérettetésre, mégis csak egyetlen sportoló nyakában lóg a vágyott aranyérem. A sportversenyeken és az élet megannyi területén valóban léteznek dolgok, amik „fejben dőlnek el”, viszont sok mindenre nincs hatásunk, habár szeretnénk azt hinni, hogy van. Faludi Viktória tanácsadó pszichológus írása.
„Hiszek abban, hogy mindannyian jobbá szeretnénk tenni gyerekeink életét” – vallja Iben Dissing Sandahl, a Magyarországon is népszerű gyereknevelési könyvek szerzője. A dán pszichoterapeuta és író nemsokára online tart előadást a PszichoFeszten, ebből az alkalomból 12 idézetet választottunk tőle a vele készült interjúkból.
Az első pszichoterápiában való részvétel minden ember életében mérföldkő, éppen ezért erős érzelmek kiváltója is lehet. Milyen negatív gondolatok bukkanhatnak fel, és mit kezdjünk velük?
A traumákat meg lehet dolgozni, és van lehetőségünk egy minőségibb életre – derül ki a HVG Pszichológia podcast-csatornáján elérhető beszélgetéssorozat negyedik adásából. L. Stipkovits Erika klinikai szakpszichológus részletesen beszél a trauma természetrajzáról, a bántalmazás öt típusáról és a kilábalás lehetőségéről.
Természetesen a környezettől, a társadalomtól is függ, hogy mennyire könnyen megy az önelfogadás, majd az önfelvállalás.
Tartós párkapcsolatban előfordul, hogy olyan mértékben fordulnak egymás felé a pár tagjai, ami egyrészt elszigeteli őket másoktól, másrészt teljesíthetetlen elvárásokkal terheli meg a kapcsolatot.
Az érzelmi egészségnek semmi köze ahhoz, ki mennyire intelligens, vonzó, törekvő vagy gazdag. Lehet, hogy a nagy teljesítményt nyújtóknak kevesebb az esélyük rá. Az érzelmileg egészséges emberek közül sokan kevés fizetéssel és alacsony státussal járó munkát végeznek, mégis inkább ők élnek igazán.
Nem véletlen, hogy oly sokan választják a holisztikus megközelítést, ha a testi-lelki-mentális egészség a tét.
Igazi átalakulást és harmóniát hozhat, ha kapcsolódunk gyermeki énrészünkkel, és megfelelő támogatással, fegyelmezéssel és ráhangolódással gondozzuk – állítja Tiffany Trieu amerikai-vietnámi író, aktivista.
A szülők válása súlyos időszak a teljes család számára. Bármilyen komplikált is a helyzet, a szülők kötelessége, hogy lehetőségeik szerint megóvják a gyerekeket a stressztől és a szorongástól. Íme, néhány hasznos tanács.
Általános tapasztalat a pszichológusi praxisokban, hogy megnövekedett az igény a traumaterápiákra. A tájékozódás azért is fontos, mert a traumák feldolgozására nincs univerzális recept, sem instant megoldás, függetlenül a módszertanok hatékonyságától és népszerűségétől. A technikánál pedig talán még fontosabb a terápiás kapcsolat és a megfelelő szakember.
Testi betegségek megjelenését, fellángolását is előre jelezhetik elborzasztó álmaink, módosult tudatállapotaink – állítja egy új brit kutatás.
Lelkünk egészségének nélkülözhetetlen eleme, hogy miként viszonyulunk a boldog és boldogtalan állapotokhoz. Sokszor elég tisztában lenni a realitással, és lelki munkát végezni a cél érdekében. Persze ez sem mindig könnyű.
Ha azt mondom, hogy az elmém nem egységes egész, hanem több rész összessége, melyek önálló alszemélyiségekként működnek a pszichémben, akkor biztosan felszisszennek néhányan, mert azt gondolják, hogy mentális problémám van, és forduljak orvoshoz. Pedig napjaink egyik legnépszerűbb pszichológiai elmélete épp ezen az elmemodellen alapul, és ezt használja a gyógyításban is.
A szülés utáni depresszió egyáltalán nem ritka, ugyanakkor az édesanyák nehezen veszik rá magukat a segítségkérésre.
Érezni akarunk, hiszen leginkább ilyenkor jut el a tudatunkig önnön létezésünk. Néha még az sem igazán számít, hogy az átélt érzés negatív vagy pozitív színezetű-e, ennél lényegesebb, hogy mennyire intenzív.
A PszichoFeszten több mint 30 szakemberrel, izgalmas előadásokkal és beszélgetésekkel, fejlődést segítő workshopokkal vár a HVG Pszichológia.
Az énekes-dalszerző azon kevesek egyike, akiknek volt és van erejük szembenézni a múltjukkal, traumáikkal, ráadásul másokat is tudnak ebben támogatni. A beszélgetésben arról is szó esik, mi segített neki a hiányok újrakeretezésében.
Az utóbbi években felkapott lett a már korábban született belső gyermek-elmélet és terápia. Nem véletlen: a pszichológia népszerűbbé válásával egyre többen vállalják a múlttal, a gyermekkorral való szembenézést, hogy a jövőben boldogabban, harmonikus kapcsolatokban élhessenek. A legújabb HVG Extra Pszichológia magazinnal szakértő szerzőinkkel ehhez a nehéz, ám gyógyító munkához szeretnénk segítséget nyújtani.